Florida's Children First

Champions for Children’s Rights

  • Senator Anitere Flores (Miami-Dade 2016)
  • Dr. Frederick Lippman (Broward 2016)
  • Senator Rob Bradley (Northeast FL 2015)
  • Kathleen Kroll (Palm Beach 2015)
  • Retired Judge Lee E. Haworth (Sarasota 2015)
  • Senator Eleanor Sobel (Broward 2015)
  • Representative Erik Fresen (Miami-Dade 2014)
  • Representative Charles McBurney (Northeast FL 2014)
  • Judge Ronald A. Alvarez (Palm Beach 2014)
  • Elaine Webb-Alvarez (Palm Beach 2014)
  • Senator Bill Galvano (Sarasota 2014)
  • Senator Nancy Detert (Sarasota 2013)

Champions for Florida Youth SHINE

  • Senator Nancy Detert (Sarasota 2015)

Child Advocates

  • Commissioner Sandra Murman (Tampa 2016)
  • Hon. Carlos Martinez & the Public Defender’s Office (Miami-Dade 2016)
  • Katherine Fernandez Rundle & the State Attorney’s Office (Miami-Dade 2016)
  • Stuart Singer & Carl Goldfarb (Broward 2016)
  • Hank & Mary Coxe (Northeast FL 2015)
  • Melissa Landry (Orlando 2015)
  • Buddy Schulz (Northeast FL 2014)
  • Gerry Glynn (Orlando 2014)
  • Children’s Services Council (Broward 2014)
  • Secretary Wansley Walters (Miami-Dade 2013)
  • Jessica Rae, Esq. (Tampa 2014)
  • Valerie Stanley (Northeast FL 2013)
  • Charles Bender (Palm Beach 2013)
  • Linda Coffin (Palm Beach 2013)
  • Rosemary Armstrong & Crossroads for Florida Kids (Tampa 2013)
  • Commissioner Kevin Bruckner (Tampa 2013)
  • Kirk Brown (Broward 2013)
  • Lyn King (Northeast FL 2012)
  • Brenda Stewart (Northeast FL 2012)
  • Chief Judge Belvin Perry, Jr. (Orlando 2012)
  • Pat Williams (Orlando 2012)
  • James Walsh, Esq. (Palm Beach 2012)
  • John Walsh, Esq. (Palm Beach 2012)
  • Jordana Goldstein (Broward 2012)
  • Bruce Weihe (Broward 2012)
  • Barbara Briggs, Esq. (Palm Beach 2011)
  • Donna Biase & Debbie Ellman – Best Foot Forward Foundation (Palm Beach 2011)
  • Tammy McGuire (Northeast FL 2011)
  • Susan Khoury (Orlando 2011)
  • Jeff Faine (Orlando 2011)
  • Dottie Berger MacKinnon (Tampa 2011)
  • Former DCF Secretary George Sheldon (Broward 2011)
  • Junior League of Greater Fort Lauderdale (Broward 2011)
  • Jesse Diner (Broward 2010)
  • Children’s Board of Hillsborough County (Tampa 2010)
  • Juvenile Welfare Board of Pinellas County (Tampa 2010)
  • Tracey McPharlin (Palm Beach 2010)
  • Dr. Gerold Schiebler & Mrs. Audrey Lincourt Schiebler (Northeast FL 2010)
  • Nancy Farage (Tampa 2009)
  • David Penn (Tampa 2009)
  • Nora Collins-Mandeville (Palm Beach 2009)
  • Mari Frankel (Palm Beach 2009)
  • Rita & Les Gorenflo (Palm Beach 2009)
  • Tom Patania (Northeast FL 2009)
  • Former DCF Secretary Bob Butterworth (Broward 2009)

Corporate Partners

  • G4S (Broward 2015)

Media Advocates

  • Vanessa Echols (Orlando 2015)
  • Audra Burch, Carol Marbin-Miller and the Miami Herald’s “Innocents Lost” Team (Miami-Dade 2014)
  • Martha Sugalski (Orlando 2013)
  • Alexandra Zayas (Tampa 2013)
  • Carol Marbin Miller (Broward 2013)
  • Justice Coalition’s Victims’ Advocate (Northeast FL 2012)
  • Carrie Hoeppner (Orlando 2012)
  • Liz Quirantes (Palm Beach 2012)
  • Jackie Barnard (Northeast FL 2011)
  • George Diaz (Orlando 2011)
  • Kristi Krueger (Broward 2011)
  • Jim Sackett (Palm Beach 2010)
  • Jennifer Waugh (Northeast FL 2010)
  • Dawn Lopez (Northeast FL 2009)

 

Tracey McPharlin Award / Pro Bono Counsel of the Year

  • Stephen Todd (Tampa 2016)
  • Abigail Beebe (Palm Beach 2015)
  • Elizabeth Hapner (Tampa 2015)
  • Stacie Schmerling (Broward 2015)
  • David DiPietro (Broward 2014)
  • Anne Alper (Broward 2013)
  • David Bazerman (Broward 2012)
  • Walter Honaman (Broward 2011)

 

Foster/Adoptive Families

  • Elyse Silver (Tampa 2016)
  • The Markowski Family (Tampa 2015)
  • Seketa Culver (Northeast FL 2014)
  • Randy Pawlowski (Orlando 2014)
  • Pat Crowley (Orlando 2013)
  • Penny Jones (Orlando 2013)
  • Devera Decosta (Northeast FL 2013)
  • Dan & Cindy Walls (Palm beach 2013)
  • Tina & Burton Scaff (Northeast FL 2012)
  • Chris & Jenny Calvert (Palm Beach 2011)
  • Don & Susan Talbott (Palm Beach 2011)
  • Cheryl McCall (Northeast FL 2011)
  • Michael & David Gagne (Broward 2011)
  • Kim & Terry Abbott (Tampa 2010)
  • Todd & Holly Cannon (Palm Beach 2010)
  • George & Delores Wilson (Northeast FL 2010)
  • Linsey Brewster-Jenkins & Alexeve Jenkins (Broward 2010)

 

Outstanding Youth Mentors

  • Alejita Rodriguez (Tampa 2016)
  • Jayson Caines (Sarasota 2015)
  • Jeff DeMario (Palm Beach 2015)

Youth Advocates

  • Dan Scott (Tampa 2016)
  • Edward Cody (Miami-Dade 2016)
  • Teirvondria McCall (Broward 2016)
  • Chelsea Bramblett (Northeast FL 2015)
  • Janice Goldsberry (Palm Beach 2015)
  • Mitchivena “Meme” Tresalus (Sarasota 2015)
  • Julia Schaffer (Orlando 2015)
  • Miranda Phillips (Tampa 2015)
  • Lamont Dennis (Broward 2015)
  • Kenisha Anthony (Miami-Dade 2014)
  • Anastasia Pederson (Northeast FL 2014)
  • Laura Fredrickson (Palm Beach 2014)
  • Dariane Taylor (Palm Beach 2014)
  • Jason Hodge (Sarasota 2014)
  • Andrew Trepte (Orlando 2014)
  • Jessica Overstreet (Tampa 2014)
  • Daniel Pettus (Tampa 2014)
  • Shadai Simmons (Tampa 2014)
  • Aaron Dames (Broward 2014)
  • Taevon Pierre Harvin (Broward 2014)
  • Isabella & Gabriella Glazer (Broward 2014)
  • Taj Banks (Orlando 2013)
  • Kierra Perkins (Northeast FL 2013)
  • Tashana Sheilds (Palm Beach 2013)
  • David Sarris (Palm Beach 2013)
  • Robert Stalker (Sarasota 2013)
  • April White (Tampa 2013)
  • Andrea Cowart (Tampa 2013)
  • Kaydrin Herbert (Broward 2013)
  • Breon Callins (Broward 2013)
  • Brandon Burke (Broward 2013)
  • Shawna Nealey (Northeast FL 2012)
  • Malcolm Bright (Northeast FL 2012)
  • Ashtavia Maddox (Orlando 2012)
  • Na’Kira Hodges (Palm Beach 2012)
  • Francis Jeune (Palm Beach 2012)
  • Tamarra Lestage (Broward 2012)
  • Stephen Satchell (Broward 2012)
  • Earle James (Palm Beach 2011)
  • Chauncey Johnson (Northeast FL 2011)
  • Nicole Bryant (Northeast FL 2011)
  • William L. Belt, Jr. (Orlando 2011)
  • Alice Powell (Orlando 2011)
  • Georgina Rodriguez (Tampa 2011)
  • Danielle McMahan (Tampa 2011)
  • Christopher Bahamundi (Broward 2011)
  • Derrick Riggins (Tampa 2010)
  • Nancy Gonzales (Tampa 2010)
  • D’atra Franklin (Palm Beach 2010)
  • Manny Oliver (Palm Beach 2010)
  • Lauren Lindgren (Northeast FL 2010)
  • Terale Drake (Northeast FL 2010)
  • Michael Louis (Broward 2010)
  • Darlene Archille (Tampa 2009)
  • Josh Kelchner (Tampa 2009)
  • Obadiah Payton (Palm Beach 2009)
  • Melissa Bright (Northeast FL 2009)
  • James Felton (Northeast FL 2009)
  • Mez Pierre (Broward 2009)
Links

Florida's Children First

YouTube Facebook